ATAK
AIRSOFT TİMİ
İSTANBUL

 

Takımımız 2019 yılında kurulmuştur fakat 2017 den bu yana airsoft sporunu icra etmeye başladık ve halende aynı enerji ile devam ediyoruz. 5 yıldan bu yana oynadığımız airsoft oyununda birçok güzel dostluklar edinerek bu muhteşem oyunun tadını en iyi şekilde çıkarmaya çalışıyoruz.Airsoft nasıl oynanır? Oyun alanları nelerdir, ülkemizde airsoft sahaları var mıdır varsa hangi şehirlerde yer alır? Bu ve benzeri soruların cevapları ile birlikte oyunun kuralları hakkında da geniş bilgilere yer vereceğiz. Airsoft oyunu, paintball gibi açık alanda genelde ormanda ve doğada oynanır. Bu oyunun aynı zamanda bir outdoor sporu olarak adlandırılmasının sebebi de budur. Bu oyun genelde oyun dernekleri veya oyun grupları tarafından düzenlenir. Hafta sonu eğlencesi olarak oynanan oyunun aynı zamanda büyük dernekler tarafından düzenlenen müsabakaları da vardır. Sonunda büyük ödüllerin olduğu büyük airsoft maçları, kalabalık gruplar tarafından oynanır ve bu oyunlar bazen birkaç gün boyunca sürebilir.

Airsoft oyunu İstanbul dahil neredeyse her şehirde oynanan en keyifli ve heyecanlı macera – aksiyon oyunlarından bir tanesidir. Oyun, iki takım arasında oynanır. Takımlar içerisindeki oyuncu sayıları tamamen tercihe kalmıştır ama eğlenceli olması ve tam olarak oyunun ruhunu yansıtması için ekipler içerisinde en az yirmi beşer kişi olması gerekir. Tabi bu rakam sizin ekibinize bağlı olarak değişebilir. Büyük turnuvalarda oyuncu sayısının yüze kadar çıktığı bilinmektedir. Bilgisayar oyunu gibi değişik oyunları (Özellikle Counter-Strike) sevenler tarafından çok daha sevileceğini tahmin ettiğimiz airsoft sporu tam bir stateji ve taktik oyunudur.

Diğer sık sorulan bir soru da oyun tehlikeli midir sorusudur. Herhangi bir oyun ne kadar tehlikeli ise bu oyun da aynı şekildedir, yani ekstra bir tehlikesi yoktur. Oyun sırasında maskeden ziyade miğfer dediğimiz başı korumak için kasklar kullanılır. Bu kasklar sizi hem düşmelere hem de alınan darbelere karşı korur. Ayrıca oyun sahasına koruyucu gözlük olmadan girmek yasaktır. Oyun boyunca da bu özel olarak hazırlanmış koruyucu gözlüğü kullanmak zorundasınız. Gözlüğü kullandığınız sürece hiçbir şekilde yaralanma durumu söz konusu olamaz. Paintball oyununda kullanılan maskeler gibi olmadığı için gözlüğün içi buğulanma ve sorun yaratma ihtimali çok düşüktür. Ortama uyum sağlamanızı ve kolay saklanmanızı sağlayan kamuflajların aynı zamanda sizi tüm darbelere karşı koruyacağını unutmayın.

Airsoft nerede oynanır? konusuna gelirsek, bu oyun açık alanlarda oynanmaktadır. Genellikle çok büyük ormanlık alanlarda iki ekibin belirlediği taktikler doğrultusunda sahada son 1 kişi kalana kadar oynanır. Ekip sayısına göre oyunculardan vurulan oyundan hemen çıkar veya birkaç kez vurulduktan sonra çıkar. Ormanlık alanda çeşitli malzemeler ve doğal siperler kullanılarak korunma sağlanır. Airsoft oyununda kullanılan telsizler, mühimmatlar oyunu daha gerçekçi ve heyecanlı kılar. Sahanın büyük olması sebebiyle oyuncuların birbirleri ile iletişim kurmasını sağlamak için telsizler kullanılır.

Genel olarak oyun dernekleri ve birlikleri tarafından büyük organizasyonları düzenlenen airsoft için yeni başlayanlara özel çeşitli brifing dersleri verilir. Oyun alanında oyun başlamadan önce de tekrar bu konuda bilgiler verilir. Güvenlik kuralları, oyun kuralları, oyun sırasında ve oyun sahasında neler yapılması gerektiği konusunda herkes bilgilendirilir. Dünyanın en keyifli oyunlarından biri olan bu oyunun tarihçesi ve nasıl ortaya çıktığı konusunda çeşitli bilgiler almak isterseniz Airsoft Nedir başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz. Oyunun genel kuralları ve güvenlik bilgilerinden bahsettikten sonra diğer yazılarımızda daha detaylı oyun senaryoları ile oyun sahalarından bahsedinceye dek görüşmek üzere!

Askeri Simülasyon Oyunu
Zeka, Güç ve Enerji


Tamamen güç, enerji ve zekaya dyalı olarak hareket edilen bu oyunda rakip oyuncunun hamlesini düşünerek stratejini geliştirmen çok önemli. Yoksa av olmaktan kurtulamazsın.


En iyi taktiğin, en iyi tekniğini ve en doğru planını yaparak her koşulda karışılık vermelisin. Kolay hedef olmak istiyorsan oyunun ve senaryoya çalışmadan gelmen yeterli fakat bu hobiden zevk almak istiyorsan dersine iyi çalışmalısın.

Uzun menzilli oyuncakların mesafe kavramı olmadığı için yeni başlayanlar rakibine 10-20 metre yaklaşmaya çalışıyorlar ve bu büyük bir hata oluyor ama bunu anlamaları geç oluyor. Bu yüzden sürekli vurulmaktansa bu oyunda profesyonel olan oyuncular ile birlikte hareket etmeli veya onlardan bu konu hakkında ders almaları her zaman faydalıdır. Eğer ders almazlar ise zaten zamanla bunu anlayacaklardır fakat her zaman her konuda olduğu gibi eğitim şarttır.

Siz de Takımımıza
Katılmak İsterseniz
Bize Ulaşmanız Yeterlidir...